Facebook

Změny v PENB od 1. července

26.6.2015

Povinnosti pro energetické průkazy při prodeji se zpřesňují, odpovědnost za nezveřejnění nesou nově i realitní kanceláře ...

U nemovitostí bez průkaz energetické náročnosti - PENB - bude vždy uvedena nejhorší energetická třída G!

Poslanecká sněmovna 10.4.2015 schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu upravující problematiku energetické účinnosti v ČR. Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií přinese od 1.7.2015 změny například v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy.

Novela ruší povinnost prodávajícímu předkládat tyto průkazy pro domy postavené a naposledy zrenovované před rokem 1947, pokud s tím kupující souhlasí.

Další změnou je zpřesnění povinností pro realitní zprostředkovatele, kteří musí zveřejňovat v informačních a reklamních materiálech klasifikační třídu ukazatele energetické náročnosti. Povinnost vypracování průkazu energetické náročnosti ze zákona vyplývá už nyní. Schválená novela povinnost zveřejňovat hodnoty z průkazů přenáší jmenovitě i na realitní kanceláře. Pokud zprostředkovatel od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, bude podle novely muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G, jinak se vystaví sankcím nejen vlastník, ale i zprostředkovatel.

K dalšímu zpřesnění došlo i u bytových domů a u pronájmů.

AZ bydlení Tábor
9. května 2471/4
390 02 Tábor